Neetično prikazovanje prizorov iz intenzivne enote Infekcijske klinike v UKC Ljubljana v medijih

Na Zbornici zdravstvene in babiške nege Slovenije – Zvezi strokovnih društev medicinskih sester, babic in zdravstvenih tehnikov Slovenije (v nadaljnjem besedilu: Zbornica – Zveza) kljub epidemiji in izjemnim naporom, ki jih vsi skupaj vlagamo v obvladovanje epidemije, spremljamo poročanje v medijih s področja zdravstva.

Ponovno bi želeli opozoriti na neprimerno, nehumano, neetično in nedostojno prikazovanje hudo bolnih in umirajočih pacientov in tudi pokojnikov ter drugih težkih situacij v intenzivnih enotah. Fotografije, objavljene v zadnjih dneh, s katerimi mediji želijo prikazati veliko dela ter stisko tako pacientov, zdravstvenih ustanov in njihovih zaposlenih, so zastrašujoče in nesprejemljive. Posebej zbujajo pozornost in stiske ljudi fotografije krste v intenzivni enoti UKC Ljubljana, ki so v zadnjih dneh, zlasti v petek, 13 11. 2020, zakrožile po številnih medijih in družbenih omrežjih. Nanje so nas opozorili pretreseni posamezniki in naše članstvo. Kako težko mora biti šele svojcem, ki imajo v tem času na intenzivnih enotah svoje bližnje ali so jim celo že umrli!

Na omenjenih fotografijah je poleg dela v timu nazorno prikazana tudi lesena krsta z odprtim pokrovom in obrisi pokojnikovega trupla. Ocenjujemo, da so posnetki etično nesprejemljivi tako iz pietete do pokojnika kot do njegovih bližnjih, pa tudi zaradi strokovnega in humanega vidika dela zaposlenih v teh enotah. Četudi so morda fotografije posnete z namenom »vzgojnega« učinka ali zastraševanja pred posledicami nespoštovanja zapovedanih ukrepov, so takšne fotografije etično nesprejemljive, saj jemljejo dostojanstvo umrlemu in povzročajo dodatne stiske svojcem, ki se od pokojnega morda niso imeli možnosti niti posloviti.

Želimo sporočiti, da izjemno cenimo nepredstavljive napore vseh zdravstvenih delavcev in sodelavcev, prostovoljcev in številnih drugih, ki se v teh hudih časih nečloveško trudijo, da bi zajezili epidemijo, rešili vsako življenje, če je le mogoče – v kliničnih okoljih, v domovih za starejše, drugih institucijah, na domovih bolnikov. Velika zahvala vsakemu posebej. Skušamo razumeti tudi stroko, medije, politiko, da je smiselno, da se o požrtvovalnem delu, tudi ali še posebej v intenzivnih enotah, javno poroča. Vendar ob tem apeliramo na pieteto do pokojnikov, dostojanstvo hudo bolnih pacientov in na spoštljivost do svojcev umrlih.

Medicinske sestre, tehniki zdravstvene nege, bolničarji-negovalci smo na vseh ravneh vključeni v reševanje človeških življenj, tudi v času epidemije, zato razumemo in podpiramo, da moramo ljudi prepričevati, naj se čim bolj držijo ukrepov. Ne moremo pa kot strokovnjaki, ki skrbimo za paciente ali stanovalce v domu, vse ure in dni v letu v vseh okoljih in v vseh stanjih zdravja, bolezni in umiranja, sprejemati takšnega nedopustnega medijskega poročanja. Posebej, ko s fotografijami krst pokojnikov v intenzivnih enotah dodatno vlivamo državljanom »strah v kosti«, jih delamo panične in obupane. Takšno medijsko poročanje ali pristop zdravstvenih zavodov ocenjujemo za nesprejemljivo, nedostojno, neetično in nehumano.

V času epidemije nalezljive bolezni lahko veljajo drugačna pravila postopanja z umrlim, a v vsakem primeru obstaja pieteta do pokojnika, sočutje do svojcev, obzirnost do splošne javnosti in spoštovanje do zaposlenih v kliničnem okolju. Če je bil namen prikazovanja teh prizorov dodatno prestrašiti ljudi, ki so zaradi epidemije v hudih stiskah, takšne neetične »vzgojne metode«, ki zanikajo pravico vsakega človeka, tudi umrlega, do dostojanstva, v Zbornici – Zvezi zavračamo.

Za delovno skupino za nenasilje v zdravstveni in babiški negi: Darinka Klemenc in Dora Lešnik Mugnaioni

Monika Ažman, predsednica Zbornice – Zveze