Preizkus znanja slovenskega jezika

PREIZKUSI ZNANJA SLOVENSKEGA STROKOVNEGA JEZIKA ZA IZVAJALCE ZDRAVSTVENE IN BABIŠKE NEGE

Zbornica – Zveza izvaja preizkuse znanja slovenskega strokovnega jezika za izvajalce zdravstvene in babiške nege.

Vsebina in potek preizkusa znanja slovenskega strokovnega jezika je določena v Pravilniku o preizkusu znanja slovenskega strokovnega jezika za zdravstvene delavce in zdravstvene sodelavce, ki opravljajo dejavnosti v zdravstveni in babiški negi, povezava https://www.uradni-list.si/glasilo-uradni-list-rs/vsebina/2023-01-0551/pravilnik-o-preizkusu-znanja-slovenskega-strokovnega-jezika-za-zdravstvene-delavce-in-zdravstvene-sodelavce-ki-opravljajo-dejavnosti-v-zdravstveni-in-babiski-negi

Organizacija preizkusov znanj slovenskega strokovnega jezika na ravni zahtevnosti

Zbornica – Zveza organizira preizkuse znanja slovenskega strokovnega jezika:

  • C1 ustno in B2 pisno (za poklic diplomirana medicinska sestra in diplomirana babica)
  • B2 ustno in pisno (za poklic tehnik zdravstvene nege in začasno do 31. 12. 2023 za poklic diplomirana medicinska sestra in diplomirana babica)

Vsebina preizkusa znanja slovenskega strokovnega jezika

Vsebine preizkusa znanja slovenskega strokovnega jezika so določene v dokumentu, ki ga je Zbornica – Zveza pripravila v sodelovanju s Filozofsko fakulteto Univerze v Ljubljani Filozofsko fakulteto Univerze v Mariboru.

Termini preizkusov v letu 2023

Termini preizkusov znanja slovenskega strokovnega jezika v letu 2023:

  •  7. april
  • 26. maj
  • 25. avgust
  • 20. oktober
  • 15. december

Kraj in čas opravljanja preizkusa znanja

Preizkus znanja slovenskega strokovnega jezika je sestavljen iz pisnega in ustnega dela ter poteka praviloma istega dne na sedežu Zbornice – Zveze, Ob železnici 30 A, 1000 Ljubljana. Pisni del preizkusa se začne zjutraj na dan preizkusa.
Kandidat bo na svoj elektronski naslov, ki ga je navedel v prijavi na preizkus, obveščen o času preizkusa znanja, o sestavi izpitne komisije ter o drugih informacijah o preizkusu znanja.

Prijava na preizkus znanja

Kandidat Zbornici – Zvezi posreduje:

Pristojna oseba za izvajanje preizkusov je: Dragica Štromajer, dipl. m. s.

Prijava in odjava na preizkus znanja

Kandidat se na preizkus znanja prijavi do 15. v mesecu za naslednji mesec. Izjemoma bodo za prijavo za preizkus, ki bo potekal 7. aprila 2023, upoštevane prijave, ki jih bo Zbornica – Zveza prejela do 31. marca 2023.
Zbornica – Zveza najpozneje 14 dni pred izpitnim rokom kandidata, ki je vložil popolno prijavo, pisno po elektronski pošti obvesti o času opravljanja preizkusa znanja ter o sestavi izpitne komisije.

Kandidat se lahko odjavi od preizkusa znanja najpozneje deset dni pred izpitnim rokom.

Stroški preizkusa

Stroške preizkusa v višini 300 € se nakaže na račun Zbornice zdravstvene in babiške nege Slovenije – Zveze, Ob Železnici 30 A, 1000 Ljubljana, številka računa: SI56 0201 5025 8761 480, sklic 00 0601 – 117. Pristop k preizkusu je mogoč po prejemu potrdila o plačilu stroškov preizkusa.

Sklep UO Zbornice – Zveze

Zahteve glede znanja slovenskega jezika za izvajalce zdravstvene in babiške nege

Zakon o zdravstveni dejavnosti v 63. členu določa, da zdravstveni delavec oziroma zdravstveni sodelavec, ki opravlja svoje delo v neposrednem stiku z bolnikom, uporablja slovenski jezik. Najnižja stopnja znanja slovenskega jezika za zdravstvene delavce je raven B2 Skupnega evropskega jezikovnega okvira (SEJO).

Ne glede na splošno določilo o najnižji stopnji znanja slovenskega jezika na ravni B2 SEJO se za diplomirano medicinsko sestro in diplomirano babico, ki opravlja svoje delo v neposrednem stiku z bolnikom, zahteva znanje slovenskega jezika za zdravstvene delavce in zdravstvene sodelavce na ravni C1 za ustno sporazumevanje in na ravni B2 za pisno sporazumevanje (po merilih SEJO).

Zakon o nujnih ukrepih za zajezitev širjenja in blaženja posledic nalezljive bolezni COVID-19 na področju zdravstva (Uradni list RS, št. 141/22, ZNUNBZ), ki je bil sprejet 28. 10. 2022, je v 21. členu začasno odstopil od določil ZZDej in določil, da se ne glede na tretji odstavek 63. člena ZZDej za diplomirano medicinsko sestro, diplomirano babico in magistra farmacije, ki opravlja svoje delo v neposrednem stiku z bolnikom, zahteva znanje slovenskega jezika na ravni B2 SEJO. Ukrep iz tega člena velja do 31. decembra 2023. Vlada Republike Slovenije lahko ukrep s sklepom največ dvakrat podaljša, vsakokrat za največ šest mesecev.

Posebno obvestilo za diplomirane medicinske sestre in diplomirane babice glede začasnega ukrepa znanja jezika na ravni B2 SEJO

Interventni zakon (ZNUNBZ ) v 21. člen določa, da se do 31. 12. 2023 za diplomirano medicinsko sestro in diplomirano babico zahteva znanja slovenskega jezika na ravni B2 SEJO. Gre za začasni ukrep, ki velja do 31. 12. 2023. Vlada Republike Slovenije lahko ukrep s sklepom največ dvakrat podaljša, vsakokrat za največ šest mesecev.

Kandidati, ki so izobrazbo pridobili v državah nekdanje SFR Jugoslavije ali v tretji državi dokazilo o znanju slovenskega jezika predložijo ob prijavi na strokovni izpit pri Ministrstvu za zdravje.

Zbornica – Zveza opozarja diplomirane medicinske sestre in diplomirane babice, ki so izobrazbo pridobili v državah nekdanje SFR Jugoslavije ali v tretji državi na potek navedenega roka. Kandidati morajo namreč v času veljavnosti 21. člena ZNUNBZ opraviti tako preizkus znanja slovenskega jezika in oddati prijavo na strokovni izpit pri Ministrstvu za zdravje.
Kandidati bodo lahko na preizkus znanja slovenskega jezika na ravni B2 SEJO pri Zbornici – Zvezi pristopili pravočasno, se pravi v času veljavnosti roka iz 21. člena ZNUNBZ, zaradi postopka vrednotenja izobrazbe pri Ministrstvu za zdravje pa se lahko zgodi, da prijava na strokovni izpit ne bo pravočasna.

Dokazovanje znanja slovenskega jezika

V skladu s 63. členom ZZDej se znanje slovenskega jezika dokazuje:

  • z dokazilom o zaključeni najmanj srednji šoli v slovenskem jeziku v Republiki Sloveniji,
  • s potrdilom Zbornice – Zveze o uspešno opravljenem preizkusu znanja slovenskega strokovnega jezika za zdravstvene delavce v dejavnosti zdravstvene in babiške nege,
  • z dokazilom javne visokošolske izobraževalne ustanove v Republiki Sloveniji ali tujini, ki poučuje in izvaja izpit iz slovenskega jezika kot drugi oziroma tuj jezik, o uspešno opravljenem preizkusu znanja slovenskega jezika.

Dodatne informacije

Za dodatne informacije smo na voljo na e-naslovu: preizkus@zbornica-zveza.si ali v času uradnih ur po telefonu 01 544 54 80.

Priporočeno dodatno gradivo