Ohranjajmo duševno zdravje = krepimo varnost pri delu

Zbornica zdravstvene in babiške nege Slovenije - Zveza strokovnih društev medicinskih sester, babic in zdravstvenih tehnikov Slovenije v sodelovanju z Ministrstvom za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti

E Sonja.Robnik@gov.si

18/4/2023

Kongresni center Brdo, Brdo pri Kranju, Predoslje 39, 4000 Kranj

Poglej na zemljevidu

Registracija in jutranja kava Povezuje dr. Sonja Robnik

Uvodna nagovora Monika Ažman, predsednica Zbornice - Zveze, Mag. Katja Rihar Bajuk, generalna direktorica Direktorata za delovna razmerja in pravice iz dela pri MDDSZ

Duševno zdravje na delovnem mestu: Kaj ima z varnostjo pri delu? Dr. Sonja Robnik, MDDSZ

ŠTEVILNI OBRAZI DUŠEVNEGA ZDRAVJA
Svetovna zdravstvena organizacija navaja, da je duševno zdravje več kot le odsotnost duševnih težav, je stanje dobrega počutja, v katerem posameznica ali posameznik razvija svoje sposobnosti, se spoprijema s stresom v vsakdanjem življenju, učinkovito in plodno dela ter prispeva v svojo skupnost. Na naše duševno zdravje vplivajo številni dejavniki – med njimi tudi takšni, ki smo jim lahko izpostavljeni v delovnem okolju. V uvodnem delu zato odgovarjamo na vprašanja, kakšna so delovna okolja, v katerih smo cenjeni, kakšna tista, kjer skrb za duševno zdravje ni prioriteta, kaj lahko sami storimo za ohranitev duševnega zdravja, kaj nas vodi v izgorelost in kako postaviti prioritete.

Uravnoteženost osebnostnih prepričanj kot ključ do zadovoljstva na delovnem mestu Dr. Simon Turk, Zdravi individuum

Kdaj izgorimo? Prof. Eva Boštjančič, Filozofska fakulteta Univerze v Ljubljani

Kako postavljati prioritete? Doc. dr. Katarina Babnik, Filozofska fakulteta Univerze v Ljubljani

Odmor

DOBRO POČUTJE NA DELOVNEM MESTU: VELIKO VEČ OD UREJENEGA PROSTORA
Zadovoljstvo z delom, odnosi na delovnem mestu, občutek, da nas delodajalec ceni, da imamo možnost soodločanja, da smo deležni razumevanja, ko v življenju ne teče vse gladko, so še kako pomembni za naše dobro počutje na delovnem mestu. V tem delu zato naslavljamo vprašanja, zakaj je stigma, povezana z duševnim zdravjem, škodljiva, kakšno podporo potrebujemo, ko se po hudi bolezni vrnemo na delo ter kaj opaža in kakšno vlogo ima pri spodbujanju delodajalcev k vlaganju v duševno zdravje delavk in delavcev medicina dela.

˝Pri nas duševno zdravje ni problem.˝ - Zakaj je pomembno zmanjševati stigmo na delovnem mestu Dr. Ditka Vidmar, NIJZ

Ko udari bolezen: Naj delovno okolje ne bo dejavnik stresa Dr. Tanja Španić, Europa Donna

Medicina dela: Pomoč delodajalcem za ohranjanje duševnega zdravja delavk in delavcev Dani Mirnik, Združenje medicine dela, prometa in športa

Odmor

OKROGLA MIZA: KO SPREGOVORIJO IZKUŠNJE
Kaj pomeni izgoreti, kakšna je pot okrevanja, kako se po raku dojke vrniti na delovno mesto, kakšna je vloga kolektivov, v katerih se dogaja nasilje, zakaj je stigma, ki se drži psihiatrije, škodljiva, in kaj pomeni biti proaktiven delodajalec, ki skrbi za dobro počutje delavk in delavcev – na vsa ta in številna druga vprašanja odgovarjamo v sklepnem delu.

Izgorelost: Draga življenjska lekcija Saša Gerčar, Kura Fura

Rak dojke: Povratek na delo

Znam biti v oporo sodelavki ali sodelavcu, ki doživlja nasilje? Doroteja Lešnik Mugnaioni, Zbornica - Zveza

Nepotrebna stigma psihiatrije Aljoša Lapanja, Zbornica - Zveza

Kako biti proaktiven delodajalec? Martina Martinčič, Dom Taber

Zaključki Mag. Nikolaj Petrišič, vodja Sektorja za varnost in zdravje pri delu Ministrstvo za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti

Delovna zakuska

Splošne informacije in prijava

Kotizacije ni, udeležba je brezplačna. Kljub temu pa so prijave obvezne – neprijavljenim, žal, ne bomo mogli zagotoviti udeležbe. Prijave sprejemamo najkasneje do 11. 4. 2023 oziroma do zapolnitve prostih mest po načelu zgodnejših prijav. Prijavite se lahko na povezavi https://www.1ka.si/dusevnozdravje2023.

Po dogodku vas vabimo na manjšo zakusko, kjer bo priložnost, da z nami ter drugimi udeleženkami in udeleženci predebatirate še kakšno vprašanje s področja varnosti in zdravja pri delu.

Veselimo se srečanja z vami – vabljeni!