Svetovna zdravstvena organizacija poziva k nujnemu vlaganju v zdravstveno nego

Ljubljana, 8. april 2020 – Pandemija virusa COVID-19 dokazuje nujno potrebo po krepitvi zdravstvene delovne sile po vsem svetu. Poročilo The State of the World’s Nursing 2020, ki je nastalo v sodelovanju Svetovne zdravstvene organizacije, Mednarodnega sveta medicinskih sester in kampanje Nursing Now, ponuja poglobljen vpogled v največjo poklicno skupino v zdravstvenem sistemu, tj. v izvajalce zdravstvene nege. Ugotovitve kažejo na pomembne vrzeli na področju zdravstvene nege ter na nujnost naložb v izobraževanje in v delovna mesta na tem področju. Poročilo poudarja tudi pomen vlaganja v vodstvene kadre za krepitev zdravstvene nege po svetu in izboljšanje zdravja za vse.

»Medicinske sestre so hrbtenica vsakega zdravstvenega sistema. Danes so številne medicinske sestre v prvih linijah v boju proti virusu COVID-19,« je povedal Tedros Adhanom Ghebreyesus, generalni direktor Svetovne zdravstvene organizacije in dodal, da je predstavljeno poročilo močan opomnik o edinstveni vlogi, ki jo imajo medicinske sestre, in o tem, da se jim zagotovi vsa potrebna podpora, ki jo potrebujejo za ohranjanje zdravja ljudi po svetu.

Annette Kennedy, predsednica Mednarodnega sveta medicinskih sester, pa meni, da veliko politikov šele zdaj prepoznava resnično vrednost izvajalcev zdravstvene nege. »Vsak peni, vložen v zdravstveno nego, izboljšuje dobro počutje ljudi in njihovih družin na oprijemljiv način, viden vsem. To poročilo poudarja prispevek zdravstvene nege in potrjuje, da vlaganja v poklic medicinske sestre koristijo družbi. Svet potrebuje milijone več medicinskih sester, zato vlade pozivamo k vlaganjem v ta čudoviti poklic,« je dodala Kennedyjeva.

»Tudi v Sloveniji, tako kot povsod po svetu, se soočamo z velikim pomanjkanjem kadra zdravstvene nege. Na to podhranjenost Zbornica – Zveza pristojne opozarja že več kot 15 let, a so nas doslej slišali le redki, upošteval pa praktično nihče. Vedno prevlada argument, da je na voljo premalo denarja, da ne potrebujemo tako visoko izobraženega kadra, kot ga priporočajo strokovne smernice in z dokazi podprta praksa, da dodatno znanje ni potrebno,« je poudarila Monika Ažman, predsednica Zbornice – Zveze. »Zdajšnje razmere dokazujejo, da sta izobražen kader v zdravstveni negi, katerega poslanstvo je tudi preventiva, ter zadostno število izvajalcev nujna.«

Svetovna zdravstvena organizacija skupaj s partnerji državam predlaga, da povečajo financiranje za izobraževanje in zaposlovanje več medicinskih sester; vzpostavijo vodstvene položaje, vključno z državno medicinsko sestro (Government Chief Nurse) in podprejo razvoj vodstvenih spretnosti med mladimi medicinskimi sestrami; ter izboljšajo delovne pogoje, vključno s poštenim plačilom in spoštovanjem pravic do varnosti in zdravja pri delu. Celotno sporočilo Svetovne zdravstvene organizacije je na voljo tukaj, poročilo State of the World’s Nursing 2020.