PREIZKUS STROKOVNE USPOSOBLJENOSTI (LICENČNI IZPIT)
Preizkus strokovne usposobljenosti ali licenčni izpit je poseben preizkus strokovnega znanja oziroma strokovne usposobljenosti:
- s strokovnega področja zdravstvene ali babiške nege in
- obveznih vsebin zdravstvene in babiške nege (temeljni postopki oživljanja, zakonodaja s področja zdravstva in poklicna etika ter kakovost ter varnost v zdravstvu), ki ga vodi tričlanska komisija Zbornice - Zveze.
Izvajalcu zdravstvene in babiške nege se na podlagi določil Pravilnika o registru in licencah izvajalcev v dejavnosti zdravstvene ali babiške nege (Uradni list RS, št. 3/16 in 62/16) licenca podaljša na podlagi dokazil o strokovni usposobljenosti v posameznem licenčnem obdobju (opravljene vse obvezne vsebine in pridobljenih 70 licenčnih točk).
Če izvajalec ne pridobi vseh licenčnih točk ali nima opravljenih vseh obveznih vsebin, Zbornica – Zveza izvajalcu s sklepom podaljša licenčno obdobje za največ 12 mesecev in ga napoti na dodatno strokovno izpopolnjevanje ali na preizkus strokovne usposobljenosti, če presodi, da dodatno strokovno izpopolnjevanje ne bi dovolj pripomoglo k njegovi strokovni usposobljenosti.
Če izvajalec ne izpolni obveznosti strokovnega izpopolnjevanja iz sklepa o podaljšanju licenčnega obdobja in napotitvi na dodatno strokovno izpopolnjevanje, se izvajalec napoti na opravljanje licenčnega izpita (preizkus strokovne usposobljenosti).
Preizkus strokovne usposobljenosti obsega:
- pisno preverjanja znanja izvajalca s strokovnega področja zdravstvene ali babiške nege in obveznih vsebin stalnega izpopolnjevanja (temeljni postopki oživljanja, zakonodaja s področja zdravstva in poklicna etika ter kakovost in varnost v zdravstvu) ter
- praktično preverjanje znanja izvajalca s področja obvezne vsebine temeljni postopki oživljanja oziroma drugih strokovnih vsebin zdravstvene oziroma babiške nege in
- ustnega preverjanja znanja izvajalca.
A. PISNO PREVERJANJA ZNANJA IZVAJALCA S STROKOVNEGA PODROČJA ZDRAVSTVENE ALI BABIŠKE NEGE IN OBVEZNIH VSEBIN STALNEGA IZPOPOLNJEVANJA
1) Pisno preverjanje znanja s strokovnega področja zdravstvene ali babiške nege
Preizkus strokovne usposobljenosti obsega pisni preizkus s strokovnega področja zdravstvene ali babiške nege.
2) Pisno preverjanje znanja iz obveznih vsebin
a) Zakonodaja s področja zdravstva in poklicna etika
Preverjanje znanja iz obvezne vsebine zakonodaja s področja zdravstva in poklicna etika temelji na znanju s področja zakonodaje s področja zdravstva in poklicne etike kot obvezne vsebine stalnega strokovnega izpopolnjevanja za podaljšanje licenčnega obdobja in poznavanje naslednjih vsebin:
- pravna ureditev zdravstvene dejavnosti:
- področje zdravstvene zakonodaje (Ustava RS, zakoni, podzakonski akti, drugi pomembni dokumenti)
- pacientove pravice
- pravice in dolžnosti v zvezi z opravljanjem zdravstvene dejavnosti, ugovor vesti
- delovno pravno področje:
- temeljne pravice in obveznosti zdravstvenih delavcev in sodelavcev iz delovnega razmerja
- Zakon o preprečevanju nasilja v družini in Strokovne smernice za obravnavo nasilja v družini pri izvajanju zdravstvene dejavnosti
- kazenska in odškodninska (materialno) odgovornost
- kodekse etike izvajalcev zdravstvene in babiške nege (Kodeks etike v zdravstveni negi in oskrbi Slovenije) in Kodeks etike za babice Slovenije
- Kodeks ravnanja javnih uslužbencev
- družbeno skrb za zdravje in njeno realizacijo – nacionalni plan
- vloga zdravstvenih delavcev in sodelavcev ter strokovnih združenj in zbornic
- kolektivna pogodba za zaposlene v zdravstvu in zdravstveni negi.
b) Kakovost in varnost v zdravstvu
Preverjanje znanja iz obvezne vsebine kakovost in varnost v zdravstvu temelji na znanju s področja kakovosti in varnosti v zdravstvu kot obvezne vsebine stalnega strokovnega izpopolnjevanja za podaljšanje licenčnega obdobja ter obsega preverjanje znanja in pridobljenih kompetenc:
- razlikovanje med izboljšanjem in zagotavljanjem kakovosti,
- znati uporabljati orodja za izboljševanje kakovosti v zdravstvu,
- razvijanje sposobnost določanja in obvladovanja stopnje tveganja v zdravstveni negi,
- razumevanje osnovnega koncepta nastanka, obvladovanja in preprečevanja bolnišničnih okužb, povezanih z zdravstveno oziroma babiško nego in oskrbo,
- poznavanje in uporaba postopkov za preprečevanje bolnišničnih okužb,
- znanje za proučevanje različnih projektov in raziskav o zadovoljstvu uporabnikov zdravstvenih storitev in zaposlenih,
- znanje o prepoznavi pomanjkljivosti v procesih in izvedbi dopolnitev procesov za zagotavljanje kakovosti v organizaciji,
- znanja in spretnosti za reševanje problema okužb, povezanih z opravljanjem zdravstvene dejavnosti,
- znanje o vzpostavitvi kazalnikov kakovosti in varnosti zdravstvene oziroma babiške nege.
c) Temeljni postopki oživljanja
Teoretični preizkus znanja obvezne vsebine temeljni postopki oživljanja je sestavljen iz teoretičnega preizkusa strokovne usposobljenosti izvajalca:
- prepoznavanje in ukrepanje ob srčnem zastoju,
- izvajanja temeljnih postopkov oživljanja odraslih oseb,
- izvajanja temeljnih postopkov oživljanja otrok,
- preverjanje znanja ukrepanja ob tujku v zgornjih dihalnih poteh pri odraslih in otrocih,
- uporabljanja AED pri oživljanju,
- prepoznavanja osnovnega srčnega ritma pred in ob zastoju srca,
- poznavanju etičnih dilem pri oživljanju, ki jih zna reševati.
B. PRAKTIČNO PREVERJANJE ZNANJA IZVAJALCA S PODROČJA OBVEZNE VSEBINE TEMELJNI POSTOPKI OŽIVLJANJA OZIROMA DRUGIH STROKOVNIH VSEBIN ZDRAVSTVENE OZIROMA BABIŠKE NEGE
Praktični preizkus znanja obvezne vsebine temeljni postopki oživljanja je sestavljen iz praktičnega preizkusa strokovne usposobljenosti izvajalca:
- prepoznavanje in ukrepanje ob srčnem zastoju,
- izvajanja temeljnih postopkov oživljanja odraslih oseb,
- izvajanja temeljnih postopkov oživljanja otrok,
- preverjanje znanja ukrepanja ob tujku v zgornjih dihalnih poteh pri odraslih in otrocih,
- uporabljanja AED pri oživljanju,
- prepoznavanja osnovnega srčnega ritma pred in ob zastoju srca,
- poznavanju etičnih dilem pri oživljanju, ki jih zna reševati.
V okviru praktičnega preizkusa lahko komisija preveri tudi drugo praktično znanje s področja zdravstvene ali babiške nege.
C. USTNO PREVERJANJA ZNANJA IZVAJALCA
Uspešno opravljen pisni del preverjanja znanja in uspešno opravljen praktični preizkus znanja sta pogoj za pristop k ustnemu preverjanju znanja izvajalca s področja strokovnih in obveznih vsebin.
1. Stroški preizkusa strokovne usposobljenosti
Izvajalec nosi stroške v zvezi z ugotavljanjem, ali je izpolnil svoje obveznosti strokovnega izpopolnjevanja in stroške preizkusa strokovne usposobljenosti.
Stroški preizkusa strokovne usposobljenosti so navedeni v ceniku Zbornice – Zveze, ki je bil sprejet na podlagi soglasja ministrice za zdravje.
Na podlagi sklepa Ministrstva za zdravje št. 014-6/2016/4 z dne 17. 5. 2016 strošek preizkusa strokovne usposobljenosti znaša 659 EUR z DDV.
Po neuspešnem preizkusu strokovne usposobljenosti oziroma če se izvajalec ne odzove na poziv za opravljanje preizkusa strokovne usposobljenosti, Zbornica – Zveza o tem obvesti njegovega delodajalca. Ker izvajalec ni opravil preizkusa strokovne usposobljenosti, mu ni mogoče izdati odločbe o podaljšanju licence. Po poteku veljavnosti licence Zbornica – Zveza izvajalca izbriše iz registra.
Po pravnomočnosti odločbe o izbrisu iz registra izvajalec ne sme opravljati dejavnosti zdravstvene ali babiške nege. O izbrisu iz registra je obveščen delodajalec.